SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålar 5406647
nr 540 6647
Skålar
2 st, silver/glas, varav 1 st England, Birmingham, 1937, höjd: 13 (nagg), 1 st london 1911/12
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
måndag 8 september 2008
kl 17:44:18
6/9 01:30:58
100 kr
6/9 17:35:44
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Johansfors glasbruk
Seltersglas
Reijmyre Glasbruk
Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.